fbpx

Kolay İhracat

İhracata yapay zeka ile yeni nesil yaklaşım ve ücretsiz ithalatçı bilgileri

Mustafa Arda Uzun

İhracatta müşteri aramak için uzaklara gitmenize gerek yok. Ülkemizdeki Türkçe kaynaklardan haberiniz olmadığının veya haberiniz olsa bile efektif kullanamadığınızın farkındayım. İthalatçı firmaların listesine ulaşabileceğiniz bir siteden bahsetmek istiyorum: Kolay İhracat.

Nedir bu “Kolay İhracat” ?

Kolay İhracat; T.C Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş, yapay zeka destekli ihracat pazarlarıyla ilgili bilgi sunan ve ithalatçı firma bilgilerine ulaşabileceğiniz ücretsiz bir internet sitesidir.

Dış ticaret ile ilgili hangi bilgilere erişebilirsiniz?

Dış ticarette bilinmeyen bir çok konu var. Kolay İhracat platformundan bilinmeyen bir çok bilgiye Türkçe olarak erişmeniz mümkün. Bunlar;

  • İthalat gümrük vergi oranları
  • İthalatçı firmalar
  • Hedef pazar durumu
  • İkili anlaşmalar
  • İthalat ve ihracat mevzuatı
  • Ticari heyetler (alım heyeti ve heyet ziyareti)
  • Yurt dışı fuarlar
  • Teknik engeller
  • Yurt dışındaki ihaleler
  • ve ücretsiz ihracat eğitimleri

Nasıl kullanılır?

https://www.kolayihracat.gov.tr adresine gidin.

Platformdan faydalanabilmeniz için e-devlet bilgileriniz ile giriş yapmanız gerek.

2 farklı giriş seçeneğiniz mevcut. Şirketinizin MERSIS numarası varsa ve siz de şirkette resmi sorumlu kişi veya firma sahibiyseniz “Kurumsal Giriş” yapabilirsiniz. Bireysel giriş ve kurumsal girişlerde farklı hizmetler sunulmuş. Okurken merak ettiğiniz “İtlalatçıların İletişim Bilgisi” sadece kurumsal girişlerde görülebiliyor. Eğer ilk defa sisteme giriş yapıyorsanız sizden kayıt için bir takım bilgileri isteyecektir, gerekli boşlukları doldurup sorulara cevap verdikten sonra devam edebilirsiniz.

Firmam adına kurumsal girişten ilerleyip size nasıl ithalatçı firmalara ulaşabileceğinizi göstereceğim.

Dilerseniz pazar önerisi de alabilirsiniz fakat ben “Kendi pazarımı kendim seçmek istiyorum” seçeneğinden ilerleyerek istediğim bir ülkedeki alıcı firmalara ulaşmak istiyorum.

Ürünlerinize ait GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) numarasını yazıp ve hedef ülkenizi seçtikten sonra ilerliyoruz.

Seçili GTİP ve ülke için örnek yapalım.

Her ay 50 ithalatçı firmanın bilgisine ulaşabiliyorsunuz; yılda 600 firma yapar! Her ayın 1’inde yeni firmaları görüntüleme hakkınız yenilenir. Her bir kutucuğun üzerine gelerek

“Onaylıyorum” seçeneğine tıkladıktan sonra firma bilgilerine erişebilirsiniz.

Sansürlenmiş kısımlardaki gibi 6 firmanın bilgisine eriştik ve 50 adet kontenjanımızın 6’sını kullanmış olduk.

Not: Geçmiş aylarda baktığınız ithalatçı firma bilgilerine ithalatçı görüntüleme geçmişi linkinden ulaşabilirsiniz.

Kolay İhracat platformu ile daha fazla ayrıntılı bilgi almak isterseniz bakanlığın hazırlamış olduğu Kullanım Kılavuzu‘na (.pdf) göz atabilir yada YouTube videosunu izleyebilirsiniz.

Daha fazla blog yazısı için için Expinno Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Teşekkürler
M.Arda Uzun – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

Kolay İhracat
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Kolay İhracat

Kolay İhracat İhracata yapay zeka ile yeni nesil yaklaşım ve ücretsiz ithalatçı bilgileri Mustafa Arda Uzun İhracatta müşteri aramak için uzaklara gitmenize gerek yok. Ülkemizdeki

Neden İhracata Başlamalıyız?
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Neden İhracata Başlamalıyız?

Neden İhracata Başlamalıyız? İhracatta başlamak için ipuçları Mustafa Arda Uzun 1- Riskleri azaltmak Ticaretin olmazsa olmaz 2 prensibi vardır. Birincisi kâr, ikincisi güven. Satıcı veya