fbpx

İhracatta Firma Bilgilerine Ulaşmanın 5 Farklı Yöntemi

İhracatta doğru firma bilgilerine ulaşmaya dair ipuçları

Mustafa Arda Uzun

En çok sorulan soruların başında gelen bir konuya örneklerle açıklık getirmek istedim.

Bilgisayarınızın başında müşteri bulmanın mümkün olduğunu gösteren yöntemlerden bazılarını sizler için örneklerle açıkladım.

Firma Rehberleri

Hem firmanızı kaydedip ithalatçıların sizi bulabileceği hem de sizin firmaları çeşitli kriterlerle aratıp bulabileceğiniz kaynaklar mevcut. Müşterilerin size ulaşmasına pasif, sizin müşterilere ulaşmanıza aktif müşteri bulma yöntemi olarak adlandırırsak firma rehberleriyle her iki yöntemle de müşteri bulabilirsiniz. Bulacağınız firmaların nihai ithalatçı olup olmadığı konusunda net bir bilgiye sahip olamasanız da firmaların internet sitelerini inceleyip, gerekirse telefon ile iletişime geçerek ithalat yapıp yapmadıklarına dair bilgi edinebilirsiniz. Dünya genelinde arama yapabileceğiniz kaynaklar olduğu gibi bölgesel olarak yada sadece ülke bazında arama yapabileceğiniz kaynaklar mevcut. Almanya için bir kaynak; wlw.de sitesini ziyaret edebilirsiniz. İnternet sitesinde İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak aramalar yapmanız mümkün.

Sarı Sayfalar

90’lı yıllardaki kalın ciltli, çok sayfalı telefon rehberlerinin günümüzdeki hali diyebiliriz. Bu tarz internet kaynaklarında A’dan Z’ye bir çok telefon bilgisi, e-posta, internet sitesi gibi bilgileri bulabilirsiniz. Perakendeciden toptancıya, üreticiden, aracıya bir çok firma bilgisi mevcut. İnternette basit bir şekilde ‘‘Ülke Adı, Yellow Pages” olarak arama yaparak da bir çoğuna ulaşabilirsiniz, örnek Spain Yellow Pages gibi.

İspanya için bir sarı sayfa örneği: https://www.paginasamarillas.es/

B2B Alım-Satım Siteleri

Alıcı ve satıcıların bir araya getirildiği, karşılıklı olarak arz-taleplerini yazabildikleri internet siteleridir. Alıcı, herhangi bir maldan yada üründen ne kadar, ne zaman, hangi teslim şeklinde, hangi ödeme yönteminde vb gibi kritlerleri belirterek ithalat yada alım talebini belirtir; bunu gören ihracatçı ya da satıcı firma da bu talebe istek oluşturarak etkileşime geçebilir. Buna ek olarak üretici firma olarak herhangi bir ürünün satıcısı olduğunuzu ilan edebilir ve ithalatçıların sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sitelerin bir çoğu ücretli kaynak olsa da ücretli kaynakların ücretsiz kısımlarından istifade edebilirsiniz.

Ayrıca tamamen ücretsiz olan bir kaynak önerebilirim: Enterprise Europe Network.

Müşavirlikler ve Ticari Ataşeler

Genelde bilinen bir yöntem olsa da hiç tecrübe etmemiş firmalar da mevcut. Kolay bir şekilde yurt dışındaki temsilciliklerimize ulaşabilir ve firma listeleri talep edebilirsiniz. Ülke bazında bilgilere ulaşabileceğiniz geniş kaynaklara sahipler, sadece firma bilgilerine ulaşmak için değil, ticari diğer soru ve yardım talepleriniz için de destek alabilirsiniz. https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr/

Fuar Katılımcı ve Ziyaretçi Listeleri

Öncelikle bir soru ile başlayalım. Fuara katılan firmalar, müşteriniz mi yoksa rakibiniz mi?

Rakibiniz ise rakibinizin müşterisi sizin müşteriniz, eğer müşteriniz ise doğrudan fuara katılan firmalar sizin hedefiniz konumundadır. Mesela, sunta yada MDF üreticisi bir firma olduğunuzu düşünelim; mobilya fuarındaki hemen hemen tüm firmalar hedefiniz diyebiliriz ancak siz de mobilya üretimi yapıyorsanız fuara katılan ziyaretçiler hedefinizdir.

Fuar katılımcı listelerine, fuarı düzenleyen organizasyonun internet sitesinde giderek erişilebilir. Genelde fuar organizatörleri, katılımcı firmaların listesini paylaşsa da paylaşmayanlara denk gelebilirsiniz. Bir diğer ihtimal ise bir önceki yılların yani geçmiş zamanlı fuarların katılımcı listelerine ulaşabilirsiniz.

Fuar ziyaretçi listelerini veren internet kaynakları olsa da örnek olarak katılımcı listelerini paylaşan bir kaynağı inceleyebiliriz. https://www.expodatabase.de/en

Müşteri bulabileceğiniz kaynaklar tabiki de bunlarla sınırlı değil, ihracata yeni başlamak ve farklı kaynaklar edinmek isteyen kişiler ve firmalar için bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Teşekkürler
M.Arda Uzun – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

Kolay İhracat
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Kolay İhracat

Kolay İhracat İhracata yapay zeka ile yeni nesil yaklaşım ve ücretsiz ithalatçı bilgileri Mustafa Arda Uzun İhracatta müşteri aramak için uzaklara gitmenize gerek yok. Ülkemizdeki

Neden İhracata Başlamalıyız?
Ücretsiz
M. Arda Uzun

Neden İhracata Başlamalıyız?

Neden İhracata Başlamalıyız? İhracatta başlamak için ipuçları Mustafa Arda Uzun 1- Riskleri azaltmak Ticaretin olmazsa olmaz 2 prensibi vardır. Birincisi kâr, ikincisi güven. Satıcı veya