fbpx

İhracata İlk Adım

İhracata başlamak için ipuçları

Mustafa Arda Uzun

GTİP / HS CODE Nasıl Bulunur?

Genelde gümrük müşavirliklerinden temin edilen hazır bilginin kaynağına inelim.

Her ürünün ihracatta kendisine has bir numarası vardır. Ürüne has bu numaralandırma sistemi ticarette bir standart oluşturur ve bu standart sayesinde dış ticaret işler. Bu numaralandırma standartına GTİP veya HS/HTS CODE adı verilir.

GTİP Nedir?

GTİP, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Ülkemizde Gümrük Tarife Cetveli’nde 12’li koda verilen isimdir. İngilizce’de HS CODE (Harmonized Code/Customs Tariff) olarak geçmektedir. Tüm ülkelerde, her ülkenin tarife cetvelinin özünü Armonize Sistem oluşturmaktadır. Armonize sistem 01–97 arasındaki rakamlarla başlar. Ayrıca, Romen rakamlarıyla tarif edilen ve 99 rakamıyla başlayan GTİP numaraları da vardır. Her ülkenin 2’li 4’lü ve 6’lı kodları tüm dünyada aynıdır. Son 4 hane ülkelere özel bırakılmış ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Hedef pazar tespiti, ürüne ait ithalat/ihracat verileri, ürüne ait gümrük vergileri ve ürüne ait uygulanacak kota kısıtlamaları gibi bilgilere bu kod sayesinde ulaşılabilir.

Örnek:

01-Canlı Hayvanlar

0104-Canlı Koyun ve Keçiler

020110-Büyükbaş Hayvanların Etleri;Karkas, yarım karkas(taze/soğutulmuş)

02109939- Diğer Hayvan Etleri; tuzlanmış (salamuralı/kuru/tütsülü)

020690990019- Koyun ve Keçilerin diğer sakatatı (dondurulmuş)

Ürüne göre daha az/fazla rakamlarda inceleme yapılabilir fakat ne kadar çok haneli/uzun bir kod ile arama yaparsak o kadar ürün hakkında detaylı bir inceleme yapmış oluruz ki bazı ürünler için 6 haneli GTİP yeterli kalmamaktadır.

GTİP Kodu Nasıl Bulunur?

Adım 1: TUİK’in sitesinden aradığımız bilgilere ulaşabiliriz. Türkçe olduğu için bu siteyi tercih etmenizi öneriyorum fakat internette İngilizce de bir çok kaynak mevcut.

Adım 2: Ürününüzün ne olduğunu ‘Tanımlarda Ara’ kısmına Türkçe yazıp, Sınıflamalar sekmesinde güncel olan GTİP 2018’i seçiyoruz. Sonrasında ARA butonuna basabilirsiniz. Erkekler için kaban, mont ve kaban ürünü için bir arama yapalım.

Adım 3: Çıkan sonuçların içerisinde ürünümüz için en uygun tarifi, tanımlamayı içeren kodu buluyoruz.

6201 ana kodu altında bir çok tanımlamalar mevcut. Ürünümüzün özelliğine göre ince bir eleme yapmanız gerekiyor. Gördüğünüz gibi 6 basamak sonrasındaki 2’li kodlar ürünün daha da ayrıntılı bir biçimde tanımlanmasına olanak sağlıyor.

Aradığımız ürün için tespit ettiğimiz GTİP: 620112 olsun.

GTİP/HS CODE Bulduk Fakat Doğru mu?

Ürününüzün kodunu doğru bulup bulmadığını internette aratarak kontrol edebilirsiniz. FindHS.Codes sitesi size bu konuda yardımcı olabilir. Bulduğunuz GTİP numarasını siteye yazarak arama yapabilir ve ürünün görsellerini inceleyerek doğru tespit edip etmediğinizi anlayabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere bulduğumuz GTİP, bizim ürünümüzde uyumlu gözükmektedir. Ayrıca bir gümrük müşavirine de danışarak konu hakkında destek alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Teşekkürler
M.Arda Uzun – Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı

İhracata İlk Adım
Ücretsiz
M. Arda Uzun

İhracata İlk Adım

İhracata İlk Adım İhracata başlamak için ipuçları Mustafa Arda Uzun GTİP / HS CODE Nasıl Bulunur? Genelde gümrük müşavirliklerinden temin edilen hazır bilginin kaynağına inelim.